grudnia 08, 2010

Oviedo - miasto tysiąca rzeźb i jednej szczególnej


Przenieśmy się na moment do gorącej Katalonii, by podejrzeć restauracyjną scenę z filmu Vicky, Cristina, Barcelona. Przy stoliku siedzą dwie Amerykanki, jedna z nich zaczyna uwodzić wzrokiem będącego przy sąsiednim stoliku czarującego Hiszpana. Po chwili ten podchodzi do dziewczyn, proponując im wspólną podróż do Oviedo. Odlot za godzinę. Zaciekawiona Cristina pyta, co takiego jest w Oviedo. Juan Antonio odpowiada: „rzeźba, która mnie inspiruje, bardzo piękna rzeźba. Spodoba się wam”.
I rzeczywiście na jednej z głównych uliczek miasta stoi pomnik luzacko włóczącego się Woody'ego Allena. Reżyser w sprytny i subtelny sposób ironizuje z siebie i z miasta, które sobie wyjątkowo upodobał. Allen odwiedzał Oviedo wielokrotnie, będąc szczerze nim zauroczony. Do tego stopnia, że w zamian za jego oddanie, miasto ofiarowało mu pomnik zaraz po tym, jak w 2002 roku otrzymał nagrodę od Księstwa Asturii dla jednego z najlepszych reżyserów.


Rzeźba Allena w Oviedo


Na tablicy umieszczonej pod rzeźbą czytamy:
Oviedo es una ciudad deliciosa, exótica, bella y peatonalizada; es como si no perteneciera a este mundo, como si no existiera... Oviedo es como un cuento de hadas.
Oviedo jest miastem zachwycającym, egzotycznym, pięknym i deptakowym; jakby nie należało do tego świata, jakby nie istniało... Oviedo jest jak opowieść wróżek.

Oprócz rzeźby z wizerunkiem Woody'ego Allena w Oviedo można się natknąć na wiele innych pomników. Początkowo zamierzałam sfotografować je wszystkie, ale przy tysięcznym się zniechęciłam. Oto kilka z nich:
 

2 komentarze:

  1. Ahhhh, Oviedo i te widoki na Picos de Europa z Monte Naranco... :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja niestety na Picos nie byłam, ale przejeżdżałam wolniutką kolejką FEVE wzdłuż całej Asturii. Widoki nie do opisania!

    OdpowiedzUsuń

Każda reakcja w ramach elegancji, dystynkcji i klasy mile widziana.

Copyright © 2014 taken from travel , Blogger