stycznia 24, 2011

Szlakiem hiszpańskich latarni


          Goethe na łożu śmierci ponoć błagał o mehr licht. Można domyślić się, że chodziło mu o prostą potrzebę ujrzenia odrobiny dziennego światła, którego z pewnością szczędzono choremu. Interpretuje się jednak te słowa przede wszystkim jako swego rodzaju motto pisarza i jako przesłanie do potomnych, by kierowali się oświeconym rozumem. Oczywiście światło samo w sobie ma moc demoniczną. Jest tak cenne, że za jego niesienie zostaje się upadłym aniołem lub cierpi się prometejskie katusze. Jego użycie sprowadza ludzi na drogę buntu przeciw Bogu i bogom, co wiąże się z wiecznym cierpieniem i ciągłym niezaspokojeniem. Jednak sięgnięcie po ten boski atrybut jest pokusą nie do odparcia. Powiedziałabym nawet, że podobną tej, której zawsze ulegam, będąc w drodze, w niemal każdym mieście. Pokusa uchwycenia nosiciela światła, ujrzenia wcielenia buntu. Być może to właśnie lucyferyczna moc tkwi w pięknie latarni, które kuszą swym wdziękiem zbłąkanych wędrowców. Tego nie wiem, ale jestem skłonna przyznać tej myśli nieco racji.
           Dziś mam wieczór z latarniami Hiszpanii. Jedne przyciągają wzrok swoją ornamentyką, inne prostą malowniczością, jeszcze inne wyrafinowanym kształtem. Są też takie, które pełnią kilka funkcji, będąc jednocześnie i kwietnikiem, i zegarem. Są też dzieła sztuki, które wyszły spod dłuta znanych artystów. Zapraszam do wędrówki ich śladami.


A CoruńaMadridMuxiaOurensePadrónSalamancaGranadaGranadaGranadaMalagaJerezJerezJerezJerezSevillaSevillaSevilla

SevillaSevillaSevillaBilbaoBilbaoBilbaoGijónGijónGijónGironaLugoLugoOviedoOviedoPamplonaSan SebastianSan SebastianSan SebastianSantanderSantanderSantanderBilbaoValenciaValenciaBarcelona, latarnia wg projektu Gaudiego
    


10 komentarzy:

 1. no nie było mnie tam jeszcze :(

  OdpowiedzUsuń
 2. 17 stycznia jest w Chinach dniem latarń:) http://turystyczny1.home.pl/aktual.html
  Ależ oni mają fascynujące święta. Witkacy po jednej ze swoich peyotlowych sesji napisał, że Chińczycy musieli znać tę odmianę kaktusa, bo inaczej nie wymyśliliby tych wszystkich smoków :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, Chiny to w ogóle inny świat :).
  Mogę Ci fajną fotkę latarni (a właściwie ogromnej lampy) ze starej poczty w Toledo wysłać ;). A przy pierwszej najbliższej okazji pojedź tam koniecznie! Ma podobny klimat do Salamanki i Segowii... piękne jest :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Podeślij. Albo napisz u siebie jakiś piękny post z tą lampą w tle:)

  Te okazje nie tak często się zdarzają... toteż trzeba im pomagać:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Vale, napiszę :). Ale najpierw musi mi się zrodzić koncepcja ;).
  Pomagać i przede wszystkim łapać! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hiszpańskie lampy..super :)
  Dla mnie barcelońska wygrywa, ale reszta też piękna!!!!!!! ;]

  OdpowiedzUsuń
 7. To łapać te koncepcje, bo one szybko potrafią biegać i tylko zadyszki można dostać, gdy się uprą;)

  A barcelońska lampa jest ciekawa, ale jakoś nie padłam z zachwytu:) Trochę mnie odstrasza zakończenie podobnego do tych hełmów z Pedrery:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wyjątkowo piękna latarnia widniej na okładce GRY ANIOŁA :)!

  http://1.bp.blogspot.com/_TXYyD1J5Td8/TN2LMqsMAHI/AAAAAAAAAAU/wtxdcJSbbhQ/s1600/gra_aniola_zafon.jpg

  OdpowiedzUsuń
 9. Faktycznie! Trzeba ją odnaleźć! :)

  OdpowiedzUsuń

Każda reakcja w ramach elegancji, dystynkcji i klasy mile widziana.

Copyright © 2014 taken from travel , Blogger