czerwca 12, 2013

Hiszpańska fiesta według Katarzyny Kobylarczyk


Czasem słowa materializują się. Pisać na blogu, to nie to samo co pisać dla wydawnictwa. Książki pachną, kartki szeleszczą, rękopisy (maszynopisy?) nie płoną. Niechby nawet spłonęły tysiące fallas każdego roku, to słowa o nich zapisane i wydrukowane pozostaną.

Pozostaną zatem słowa o ulotnym pyle z landrynek z Vilanovej, zagojonych już ranach po wielogodzinnych bębnieniach w Calandrze, krwawych ranach na ciele samobiczownika z San Vicente de la Sonsierra, domniemanych meigas w Cervo, po starej tancerce flamenco w karczmie gdzieś między Kartageną a Mazarrón...
Pozostaną również niespełnione nadzieje, stracone złudzenia, zatrute jabłka pożądliwej wyobraźni, nieosiągalne marzenia i niezrozumiałe melancholijne tęsknoty jak choćby te po szatańskim wietrze - tramontanie i niegdysiejszych piaskach i wiatrach Cadaqués. Mimo że el viento satanico po raz ostatni widział Dali, Duchamp, a może Marguez, pewien napis na azulejo w Aledo uspokaja: "Nie pędź, czas się nie kończy". Zawierzmy mu. Zawierzmy słowom, które być może wskrzeszą dla strudzonego wędrowca prawdziwą tramontanę.
Dzięki wnikliwemu oku Katarzyny Kobylarczyk, jej uważnemu uchu i giętkiemu językowi pozostaną jeszcze miliony innych słów o tysiącach niepowtarzalnych wydarzeń. Wydarzeń w miejscach odciętych od świata, z dala od fleszy i błysków obcych najeźdźców. Tam, gdzie z uporem i pasją dociera autorka Pyłu z landrynek, niewielu zawitało. Chociaż tam, gdzie było wielu, ona również postawiła swoje stopy. KK mieszkająca w siódmym niebie na septimo-piso.blogspot.com, dzielnie przemierzająca dzikie i szalone od fiest ziemie iberyjskie już jutro stanie na ziemi łódzkiej, by słowom nadać brzmienie. Bądźcie tam z nami. Posłuchajcie jej słów na wypadek, gdyby (uchroń nas Boże) rękopis miał spłonąć, by móc opowiadać jej historie dalej.
Pozwólcie jednak, że ostrzegę Was nieco, bo "na fiesty jeździ się trochę jak na wojnę. Ubranie, która można zniszczyć, żadnych łatwopalnych ortalionów, szczoteczka do zębów, twarde buty, aparat fotograficzny, folia do osłonięcia obiektywu. Trzeba być gotowym na tłum, na wielki ścisk, na rozpasane, pijane miasto, na kłęby duszącego dymu, na wybuchy, na jęzory ognia, na potop wody i wina, na wrzask i ogłuszający hałas, na niebezpieczne zwierzęta, na widok krwi. Na niebezpieczeństwo. Na chaos. Tak, chaos - przynajmniej pozorny - jest jakąś cechą wspólną tego wszystkiego".
No to do jutra!
Aha! I nie przychodźcie broń boże nie w porę! "Trzeba być szalonym, żeby przyjechać tu w środku dnia, w świętej porze sjesty. Albo być cudzoziemcem. Cudzoziemcy są szaleni z natury, mają wiecznie rozregulowane zegarki, bozy głupcy, nigdy nie wiedzą, kiedy jeść, kiedy spać, kiedy podróżować".

13 czerwca 2013 r., godz. 19:00, Dom Literatury w Łodzi
 

Pył z landrynek, Katarzyna Kobylarczyk

6 komentarzy:

 1. dawno nie zaglądałam do Ciebie, wczoraj zostawiłam komentarz, ze poczułam się z tym jak "obcokrajowiec"..a dzis widze ze sladu nie ma po tym komentarzu..hmm no nic w kazdym razie książkę kupię, dla słowa choćby, bo pięknie kreślone ono w tych fragmentach tu odkrytych. pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo dawno niczego nie pisałam. Szkoda, że komentarz się nie zachował. Nie wiem, czemu. Nigdy ich nie kasuję (tylko spamy).
   Książka warta przeczytania, autorka warta słuchania! Polecam:)

   Usuń
 2. Śledzę Twój blog i nagle widzę Twój wpis :)
  Egzemplarz opisywanej książki, z sąsiedzkim autografem dla mojego męża, leży na naszej półce :)Jaki ten świat jest mały :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koincydencje nigdy nie są przypadkowe. Zawsze poprzedza je jedna część całego zbiegu okoliczności. Miło, że zwróciłaś uwagę na mój wpis i na książkę Kasi.

   Usuń
 3. Bardzo fajny blog podróżniczy;) Zapraszamy do czytania naszego bloga podróżniczego: http://RepublikaPodrozy.pl/

  Republika Podróży to blog podróżniczy, który traktuje o podróżach jednocześnie przybliżając aspekt geograficzny. Relacje z wyjazdów. Blog podróżniczy powstał zainspirowany pomyłkami geograficznymi w polskich mediach.

  Pozdrawiamy,
  Republika Podróży
  RepublikaPodrozy.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Wprawdzie minęło sporo czasu, odkąd mój blog tętnił życiem, ale wracam. Na Waszą stronę również będę zaglądać.

   Usuń

Każda reakcja w ramach elegancji, dystynkcji i klasy mile widziana.

Copyright © 2014 taken from travel , Blogger