września 28, 2017

Bakı (Baku) | Azərbaycan (Azerbaijan, Azerbejdżan)
Uderzenie wiatru w krainie wiecznego ognia – tak brzmiałaby nazwa stolicy najbogatszego miasta Kaukazu, gdybyśmy chcieli posłużyć się etymologią. Zwykle brakuje nam jednak elokwencji, a może i subtelności, by nazywać rzeczy po imieniu. Ich własnym, nie naszym, imieniu. Dlatego mówimy zwyczajnie: jadę do Baku w Azerbejdżanie. Ale ile nas wtedy omija!

Bo nie chodzi tu o górnolotne słowa, ani o mniej lub bardziej zrozumiały popis, ale o życie w pięknych światach pełnych niuansów i znaczeń. I o chęć zobaczenia i zrozumienia więcej. Jeśli będąc w Baku, nie podjedziemy do świątyni ognia, nie tkniemy korzeni azerskiej kultury. Jeśli nie sięgniemy choćby po Nietzschego, nie przybliżymy się do zaratusztriańskiej myśli. Oczywiście nie musimy. Ale jeśli już podejmujemy trud drogi, warto powziąć również trud intelektualnej wędrówki. Mnie w tej podróży do Baku tego zabrakło. W upale lipcowego miasta w klimacie półpustynnym osiadłam. Teraz troszkę żałuję, chociaż może to powód, by ponownie wybrać się do Baku. Do tego miejsca, o którym każdy Polak słyszał choćby na lekcjach polskiego. Miasta, które ukształtowało światopogląd pokolenia młodego Cezarego Baryki. Miasta naftowej świetności i krwawej rewolucji. Czy współczesne Baku, po ponad wieku od czasów prosperity nie realizuje na nowo idei "szklanych domów"?


Baku / July 2017


W najpiękniejszej miejscowości oazie naftowej pustyni, Baku kędyś na tak zwanym Zychu, w zatoce Półwyspu Apszerońskiego, woniejącej od kwiatów i roślinności Południa, gdzie przejrzyste morze szmerem napełniało cienie nadbrzeżnych gajów...
Stefan Żeromski, Przedwiośnie
Baku / July 2017Ciepły klimat, znakomite i nadzwyczajnie tanie południowe owoce, łatwość otrzymania za nijaki grosz przepysznych jedwabiów, taniość pracy ludzkiej, możność spędzania pory upałów na Zychu, wygoda i dostatniość urządzenia domowego – nie wypuszczały z tego kraju.
Stefan Żeromski, Przedwiośnie
 

4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe miejsca do odwiedzenia. Na pewno się tam wybiorę. Bardzo ładne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam ogromnie! Tylko latem trzeba przygotować się na 40-stopniowe upały non stop.

   Usuń
 2. Wspaniala podroz w nieznane mi dotad zakatki swiata. Kolor, dyskrecja, wspolczesnosc polaczona z przeszloscia i tradycja. Przepiekne fotografie, ktore zachecaja do poznawania innych kultur. Dziekuje Pani za to moje zatrzymanie sie, zasluchanie, wyciszenie ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja dziękuję. Za czas poświęcony na podróż po świecie takim, jakim go zobaczyłam. Niezwykle miłe słowa. Wszystkiego pięknego!

   Usuń

Każda reakcja w ramach elegancji, dystynkcji i klasy mile widziana.

Copyright © 2014 taken from travel , Blogger