grudnia 27, 2017

București (Bucharest, Bukareszt) | România (Romania, Rumunia)


Bucharest | July 1, 2017


Jechałam do Bukaresztu z pewną wizją miasta, którą ukształtowały mi wyobrażenia o reżimie Ojca Narodu oraz książka Małgorzaty Rejmer „Bukareszt. Kurz i krew”. Obraz wyłaniający się zza kartek tego fascynującego reportażu budził grozę i fascynację. Byłam wcześniej w kolorowej Rumunii, ale miałam nie przykładać tej samej miary do stolicy, co do reszty kraju. Wyobrażałam więc sobie wielkie, zimne, ponure blokowiska i równie mroczny Pałac Ludu, do którego strach będzie wejść. Ludzi sunących po ulicach miasta z cieniem okrutnej historii za sobą. Gdzieś nad tym wszystkim wisiała nuta bałkańskiej egzotyki i kuszące cygańskie brzmienia unoszące się w powietrzu całego kraju.

Z moich wyobrażeń o Bukareszcie zostało niewiele. Prosto z lotniska zostałam zabrana do hipsterskiego ogrodu o adekwatnej nazwie Eden, gdzie nieliczni nieszczęśnicy, którym nie udało się wybyć z 40-stopniowego miasta, topili swoje smutki w modnych drinkach. Późniejszy spacer pokazał mi Bukareszt przestrzenny, nowoczesny, z niezwykle pięknymi i zadbanymi kobietami. Bieda, jeśli tam była, bardzo skutecznie się chowała. Podobnie jak ponura historia kraju. I tylko w chwilach, kiedy do Domu Ludu wchodziłam w czterech osobnych krokach (pierwszy przy okienku na rezerwację biletu - z listy bodaj sześciu opcji do wyboru tylko jedna standardowa możliwa była do wykupienia, drugi przy okienku na opłatę biletu, trzeci w punkcie zbiórki, czwarty przy kontroli bezpieczeństwa), a do prezydenckiego pałacu Cotroceni w szpitalnych butach ochronnych, czułam posmak komunistycznej tradycji.

Mój gospodarz dbał, bym dobrze spędziła czas w mieście, oglądając jego dobrą, nowoczesną stronę. I nawet spacer po skansenie okazał się swojsko znajomy - na końcu drogi była już tylko pizza z food trucka. Wyobrażenie o nieco upiornym Bukareszcie rozpadło się na kawałki. I tylko przez wyszczerbione fragmenty posklejanej rumuńskiej mozaiki prześwituje groza historii, o której chciałoby się na zawsze zapomnieć. Na szczęście dla młodego pokolenia bukaresztańskiej młodzieży.

2 komentarze:

Każda reakcja w ramach elegancji, dystynkcji i klasy mile widziana.

Copyright © 2014 taken from travel , Blogger