września 12, 2018

Reykjavík | Ísland (Iceland, Islandia)


Reykjavík, Iceland | May 2018

Opuściliśmy Reykjavík, a ponieważ nie mogliśmy jechać do Meksyku, jak porządni hippisi, objechać ten kraj od południa, uznaliśmy, że zrobimy to na Islandii, zaliczając po drodze wioski. Mogliśmy pójść, dokądkolwiek zapragęliśmy. Chcieliśmy poznawać nowych ludzi, nowe środowiska, uzyskać tożsamość i zdobyć nowe doświadczenia. Nie wiedzieliśmy kompletnie nic o Islandii, dopóki nie opuściliśmy Reykjavíku. Tego kraju nie da się poznać, czytając tylko książki.

Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii
Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak, IceStory


Reykjavík, Iceland | May 2018

Jeśli nastawiasz się na długie spacery po mieście, zapomnij o Reykjavíku. Tutaj czas płynie inaczej: porywami wiatru, deszczu i śniegu. Słońce trzeba łapać od razu - mgnienie oka zmienia wszystko. A jednak to powolność i bezbrzeżny spokój wyznacza rytm tego miasta. Ciepło domów i chłód na dworze, baseny termalne na świeżym mroźnym powietrzu, kaprysy pogody i łagodne usposobienie mieszkańców. 

Surowy klimat hartuje ludzi, ale nie mrozi im serca. Może dlatego ciągną tu tylko ci, dla których nie straszne są wszelkie porywy. Przewodniczka mówi, że Polacy są na wyspie drugą największą populacją, bo tylko ten słowiański naród potrafi dorównać Islandczykom w pracy w tak ciężkich warunkach. Ja myślę, że jednak jest w tej naszej migracji na daleką Północ coś z samotniczego romantyzmu, który kazał Kordianowi wchodzić na Mont Blanc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każda reakcja w ramach elegancji, dystynkcji i klasy mile widziana.

Copyright © 2014 taken from travel , Blogger