października 10, 2018

Izmir | Türkiye (Turkey, Turcja)


Izmir, Turkey | August 2018


Są miejsca, do których nie pojechałoby się, gdyby nie były po drodze albo nie stanowiły ważnego węzła komunikacyjnego. Tak jest w przypadku Izmiru, bo w sumie nie wiem, co innego skłania ludzi do odwiedzania wielkich nadmorskich kurortów. Mnie skusiła wizja zjedzenia świeżutkich muli.

Izmir już w starożytności był jednym z najważniejszych portów Azji Mniejszej. Zostało mu to do tej pory, dlatego, jeśli chcemy zjeść dobre mule, to musimy pojechać do Izmiru. Dwukrotnie nie posłuchałam się tej rady mojego tureckiego znajomego, który na moją prośbę o zjedzenie kumpira ku swojej wielkiej udręce zabrał mnie w niedzielne popołudnie do Ortaköy. Kiedy kupowaliśmy wielkiego ziemniaka, sprzedawca ze współczuciem popatrzyła na mojego towarzysza, który w tym miejscu po raz ostatni był w podstawówce na wagarach i obiecał sobie, że nigdy tu nie wróci.

Żeby zrozumieć sytuację, należy wyobrazić sobie jednopasmową drogę wzdłuż wybrzeża w około dwudziestomilionowym mieście w letni dzień wolny od pracy. Pięciokilometrową drogę, którą samochodem pokonuje się półtorej godziny. Miejsce docelowe, gdzie kilkanaście minut szuka się wolnego miejsca do zaparkowania. Miejscu docelowe, gdzie na każdym metrze kwadratowym stoi czterech turystów.

- Dlaczego więc tu przyjechaliśmy - zapytałam. 
- Bo chciałaś spróbować kumpira. 
- A nie mogliśmy zjeść go gdzie indziej?
- Jeśli chcesz kumpira, jedziesz do Ortaköy. Jeśli mule, do Izmiru. Trzeba próbować rzeczy tam, gdzie są najlepsze, ze świeżych składników. 

Pojechałam więc do Izmiru. Nie znalazłam tam jednak muli na ulicach, jak to ma miejsce w całym Stambule. Na obejrzenie miasta miałam kilka godzin, potem już tylko jedno lotnisko, drugie, trzecie i łóżko w Odessie. Izmir pozostanie w mojej pamięci w tych kilku kadrach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każda reakcja w ramach elegancji, dystynkcji i klasy mile widziana.

Copyright © 2014 taken from travel , Blogger